Sigur, avem de-acum o vârstă, putem spune cu mâna pe inimă că am văzut multe în viață. Și totuși, ea continuă să ne surprindă. Biserici goale de Paște? Poate doar în cele mai sumbre coșmaruri. Și totuși așa a fost.
Mai mult decât atât, nu doar am trăit să vedem biserici goale de sfânta sărbătoare, dar am simțit și depărtarea de rudele dragi, de surori, părinți, frați, copii sau nepoți. Și am simțit un gol și o singurătate în suflet.
Chiar și așa, dacă ar fi să ne uităm la zilele de sărbătoare pe care tocmai le-am trecut în solitudine, sunt unele lucruri pe care suntem binecuvântați că le-am aflat, totuși, în această existență.
1Credința în Dumnezeu și în Univers este în sufletele noastre, nu în plan material
Putem să simțim apropierea Divinului și acasă la noi, chiar dacă din păcate nu putem merge la Sfânta Biserică. Ne putem amenaja un colțișor intim anume pentru rugăciune, cu o candelă cu flacără caldă aprinsă, închinând gândurile noastre de bine către icoana casei noastre – stând numai noi și Dumnezeu, singuri, față în față.
2Semenii noștri sau familiile pot fi departe fizic, dar o cale de comuniune tot vom găsi împreună
Să nu uităm seara de Înviere, când cu toții am cântat împreună, din pragul casei noastre, „Hristos a Înviat din Morți”. Fie că ne cunoșteam sau nu, ne-am auzit glasurile împreunându-se în noapte, pline de speranța credinței celei fără de sfârșit. Ne-am simțit sufletele tresăltând de emoție. Cei dragi poate ne-au fost departe fizic, dar i-am simțit aproape măcar pe ecranele telefoanelor, unde am ciocnit virtual ouă roșii.
3Tehnologia ne ajută să ne păstrăm conectați și ar trebui să știm să o utilizăm.
A fost pentru prima dată când am apreciat că am avut răbdare să învățăm să folosim Whatsapp și Facebook, pentru că am putut comunica ieftin și în timp real cu cei dragi. Unii dintre noi au făcut acum primul video call și ne-am simțit mai fericiți ca niciodată. Păcat că încă nu prea ne descurcăm să cumpărăm de pe internet, deși copiii și nepoții s-au oferit de nenumărate ori să ne învețe. Poate acum e momentul să fim mai deschiși la nou.
4 Mai bine o carte bună și liniște, decât Facebook sau TV
Facebook-ul și televizorul sunt locurile în care s-au vehiculat multe știri apocaliptice și false care au avut darul să ne perturbe liniștea, mai ales celor de o anumită vârstă. Este mai bine pentru echilibrul nostru interior să limităm expunerea la astfel de informații care au darul să ne transforme într-un carusel de trăiri. Mai bine explorați cărțile din biblioteca personală, este o ocazie excelentă să mai adăugați în lista lecturilor dumneavoastră un roman minunat, de neratat într-o viață.
5 Ritualurile de sărbători și rutina acelor zile pot fi diferite de cele ale altor ani, dar le-am simțit din plin puterea tămăduitoare
Chiar dacă de această dată ritualurile au fost diferite în exprimare, ele au fost identice în esență: aceeași masă în familie, bucurie, aceeași apropiere. Și bucuria de a fi acasă, de a fi la adăpost și în siguranță, aceasta nu poate fi măsurată. Poate nu am mai mers în vizite la rude și nu am mai avut musafiri, dar am reușit să ne conectăm cu aceștia prin tehnologie, pentru ca apoi să păstrăm momente de liniște în intimitatea caselor noastre.
Așteptăm să ne scrieți părerea sau experiența dumneavoastră de sărbătoarea de Paști în izolare prin comentarii sau e-mail-uri pe adresa .